1,2,3 Zginiesz Ty! Inauguracja programu w Piasecznie - Aktualności - KPP w Piasecznie

Aktualności

1,2,3 Zginiesz Ty! Inauguracja programu w Piasecznie

Data publikacji 08.06.2018

Czy złe decyzje na drodze mogą być śmiertelne? Wielu tragicznych w skutkach zdarzeń można by uniknąć, dokonując właściwych wyborów. Przypomina o tym nowa ogólnopolska kampania społeczna pn. „Raz, dwa, trzy – zginiesz TY! Jej mocnym akcentem jest m.in. „spowiedź” młodego człowieka, który za spowodowanie wypadku trafił za kraty. Premierowe spotkanie odbyło się w Piasecznie w Zespole Szkól Rolniczych.

Nowy program 1,2,3 Zginiesz Ty! Jest kontynuacją prowadzonego w latach ubiegłych programu „Poznaj i zrozum ryzyko”. I tak jak poprzednio tworzymy go we współpracy z Służbą Więzienną. W inauguracyjnych zajęciach, które odbyły się w Zespole Szkól Rolniczych w Piasecznie uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie Pan mł. insp. Robert Chmielewski, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Pan Wojciech Ołdakowski wraz z Zastępcą Panem Arkadiuszem Strzyżewskim, a także Pani Dorota Kłos, która pomagała nam w organizacji tego spotkania.

Służbę Więzienną reprezentowała Pani porucznik Anna Penkin Szafrańska, a gościem specjalnym był Michał, który od ponad 2 lat przebywa w zakładzie karnym. Jego historia, którą podzielił się ze słuchaczami była zarazem przejmująca i pouczająca. Michał w przeszłości zlekceważył fakt, że za jazdę pod wpływem alkoholu zostało mu zabrane prawo jazdy, i ponownie usiadł za kierownicą sportowego szybkiego samochodu.

Tym razem zakończyło się to tragicznie. Na ulicy Puławskiej w Warszawie spowodował wypadek w którym ciężkich obrażeń doznał starszy przypadkowy mężczyzna. O tym jak pobyt za kratami zmienił jego życie podzielił się z młodzieżą, by dać świadectwo temu że droga którą wówczas obrał była niewłaściwa. Zamknęła i odcięła go na lata od życia które wiódł. O swoich refleksjach chce się dziś dzielić z innymi, by nigdy nie poszli drogą która on wówczas wybrał!

W programie omówiliśmy również przykłady zdarzeń drogowych w których zginęły lub spowodowały je młode osoby. Pamiętać należy, że Polskie drogi wciąż należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Unii Europejskiej, a Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem liczby ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na milion mieszkańców. Tylko w 2017 roku w Polsce doszło do 33 tys. wypadków, w których zginęło około 3 tys. osób. Te zatrważające statystki dowodzą, że nie wolno ustawać w wysiłkach, by ten stan rzeczy zmienić. Wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa na polskich drogach.

Patronat nad programem objął Pan Starosta Wojciech Ołdakowski, i od września zostanie on ponownie wprowadzony do szkół znajdujących się na terenie powiatu piaseczyńskiego.

js