Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Piaseczna mają swój Sztandar

Data publikacji 25.07.2009

Wczoraj na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody 90. rocznicy powstania Policji. Wzięli w nich udział Premier RP Donald Tusk, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji, a także przedstawiciele środowisk naukowych i delegacje zagraniczne. W trakcie uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył jednostkom Policji 9 sztandarów, w tym Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie.

Wczoraj na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, o 11.00 rozpoczęły się uroczystości centralne obchodów 90. rocznicy powstania Policji, zainicjował je Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk, składając meldunek Premierowi Rzeczypospolitej Polskiej Donaldowi Tuskowi.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego oraz po uroczystej zmianie posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przybyłych gości powitał Komendant Główny Policji. – Jestem dumny, że mogę stać na czele takiej formacji, bo bycie policjantem to nie tylko zawód, ale też szczególna misja – powiedział Komendant Główny.

Następnym punktem uroczystości było wystąpienie Premiera RP Donalda Tuska. – Składam wyrazy głębokiego uznania i wdzięczności za to, że jesteście odważni, często poświęcacie swój czas, zdrowie, a nawet życie dla tej służby. Zawsze działacie w interesie państwa, choć wasze interwencje nie zawsze zyskują akceptację społeczeństwa – mówił Premier. – Polacy są z was bardzo dumni – stwierdził, kończąc.

Po wystąpieniu Premiera, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna uroczyście wręczył jednostkom Policji 9 sztandarów, wśród nich był sztandar dla naszej jednostki, które następnie zostały poświęcone przez Biskupa Polowego gen. dyw. ks bpa Tadeusza Płoskiego.

Nowy sztandar wręczony został Komendantowi Policji w Piasecznie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorza Schetynę. Ceremonia ta jest ściśle określona w Rozporządzeniu Rady Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ceremoniale policyjnym. Wygląd jest jednakowy dla wszystkich policyjnych sztandarów, a jedyne różnice to nazwa jednostki policji, nazwa fundatora sztandaru czy też herb właściwego samorządu terytorialnego.

Wręczenie sztandaru to szczególna chwila dla Policji, gdyż jest wyrazem uznania przez mieszkańców i władz powiatu piaseczyńskiego dla trudu i osiągnięć policjantów i pracowników Policji z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, ich wkładu i zaangażowania w ochronę ładu i porządku publicznego na terenie powiatu. 17 lipca Sztandar po raz pierwszy został zaprezentowany zebranym gościom oraz policjantom KPP w Piasecznie podczas uroczystych obchodów święta Policji w naszej jednostce.

Otrzymanie Sztandaru jest uhonorowaniem wysiłków i poświęceń wielu pokoleń funkcjonariuszy strzegących bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Na sztandarze widnieje wizerunek Michała Archanioła patrona Polskiej Policji jako symbol walki ze złem i nieprawością. Przyjmując ten Sztandar, piaseczyńscy policjanci godnie i z honorem wypełniać będą nałożone na nich obowiązki.

Inicjatywa uhonorowania policjantów sztandarem zrodziła się 10 października 2008 r. Zawiązany został wówczas Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru, przez przedstawicieli władz samorządowych z terenu powiatu piaseczyńskiego. W skład Komitetu weszli wszyscy Burmistrzowie i Wójtowie, Starostwa Piaseczyński, Przewodnicząca Rady Powiatu, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Piasecznie, Komendant Powiatowy Policji oraz Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna. Komitetowi przewodniczył Józef Zalewski – Burmistrz Gminy Piaseczno. On podjął wysiłek i główny ciężar prac organizacyjnych. Towarzyszył mu w tych zmaganiach Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie – insp. Czesław Leicht, a także jego współpracownicy.

Realizacją projektu graficznego sztandaru oraz wszystkimi przedsięwzięciami związanymi z nadaniem sztandaru zajmował się od tej chwili mł. asp. Maciej Piotrowski pod przewodnictwem Komendanta Powiatowego i jego zastępcy.
Sztandar, to dla piaseczyńskich policjantów, zaszczyt i powód do dumy, bowiem zaufanie okazywane przez ludzi, którym służymy i o których bezpieczeństwo dbamy, to dla nas najwyższa wartość i największa radość. Nadanie sztandaru jest wyrazem uznania dla trudu i oddania funkcjonariuszy Policji w codziennej niebezpiecznej pracy. A wszystko to, dzięki Społecznemu Komitetowi Fundacji Sztandaru i społeczności powiatu piaseczyńskiego.

 

Po wręczeniu i prezentacji sztandarów przez komendantów jednostek Policji odczytano Postanowienie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o nadaniu 190 absolwentom Wyższej Szkoły Policji pierwszego stopnia oficerskiego, a następnie Komendant Główny Policji oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk dokonali aktu promocji. Bezpośrednio po niej Biskup Polowy Wojska Polskiego odmówił modlitwę w intencji promowanych oficerów Policji.

Następnie policjanci i pracownicy Policji zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi przez Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygłę, a także medalami „Za zasługi dla Policji” oraz odznakami „Zasłużony Policjant” – przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji, po czym Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odczytał list Prezydenta RP. – Służba w Policji jest dziś powodem do satysfakcji dla ponad 100 tys. kobiet i mężczyzn. Ta służba potrzebuje dziś solidarnego wsparcia ze strony całego społeczeństwa – napisał Prezydent. W liście Lech Kaczyński oddał też hołd policjantom, którzy stracili życie podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Uroczystość na Placu Piłsudskiego zakończyło złożenie wieńców na płycie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Policji oraz defilada pododdziałów promowanych oficerów Policji.

Centralne obchody Święta Policji zakończyły się o 15.00 w Sali Konferencyjnej Komendy Głównej Policji na ul. Domaniewskiej uroczystym wręczeniem odznaczeń i aktów nominacyjnych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Rapacki, Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Ukrainy Jurij Łucenko, Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. bp. gen. dyw. Tadeusz Płoski oraz szefowie służb resoru spraw wewnętrznych i administracji. Podczas uroczystości wręczono złote, srebrne i brązowe medale „Za zasługi dla Policji”, złote i srebrne odznaki „Zasłużony policjant”, medale „PRO MEMORIA”, a także medale „Chwała ofiarnym i nieustraszonym”. Ponadto Komendant Główny Policji wręczył policjantom akty mianowania na stopnie inspektora, młodszego inspektora i podinspektora Policji.

w opracowaniu wykorzystano mat. KGP

 

Powrót na górę strony