Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowania

Data publikacji 21.07.2009

Piaseczyńscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli w sześciu firmach nielegalne oprogramowania. Komputery z zainstalowanymi „piratami” wykorzystywały firmy handlujące w Wólce Kosowskiej. Efekt policyjnej akcji to zabezpieczenie 4 twardych dysków, 1 jednostki centralnej i 1 laptopa, na których specjaliści odnaleźli programy wykorzystywane bez wymaganych licencji.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą piaseczyńskiej komendy przeprowadzili kontrolę firm prowadzących działalność w Wólce Kosowskiej. Według uzyskanych przez funkcjonariuszy informacji użytkowano tam komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Policjantom towarzyszył specjalista z zakresu ochrony praw autorskich i weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych.

Informacje, jakimi dysponowali policjanci potwierdziły się w stu procentach. Funkcjonariusze sprawdzili wszystkie komputery znajdujące się w kontrolowanych firmach. Na każdym z nich zainstalowane były nielegalne wersje programów. W wyniku kontroli zabezpieczono 4 twarde dyski. 1 jednostkę centralną i 1 laptopa. Obecni w trakcie kontroli pracownicy i właściciele firm przyznali, że nie posiadają wymaganych licencji. We wszystkich przypadkach pirackie oprogramowania spowodowały straty producentów oprogramowania komputerowego od 800 do 1500 zł. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Wydział PG.

Przypominamy osobom prawnym i fizycznym, że :
Zgodnie z art. 79 prawa autorskiego producent oprogramowania komputerowego, którego prawa autorskie naruszono może żądać przede wszystkim wydania korzyści uzyskanych przez firmę naruszającą takie prawa albo zapłaty w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia, które w normalnych warunkach na rynku przysługiwałoby producentowi. O zawinionym naruszeniu można mówić nawet wtedy, gdy wina polega na niedbalstwie osób odpowiedzialnych.
W zakresie odpowiedzialności cywilnej należy pamiętać o tym, iż zgodnie z polskim prawem osoby prawne ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane przez swoich pracowników, przedstawicieli, a tym bardziej członków ich władz. Tak, więc to osoba prawna jest adresatem roszczeń przysługujących poszkodowanym producentom oprogramowania i ona ponosi wszelkie konsekwencję majątkowe.
W sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, właśnie ta osoba będzie adresatem zarzutów

 

Powrót na górę strony