Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie seniorami w Piasecznie

Data publikacji 19.02.2015

Oszukują głównie starsze osoby. Wprowadzają pokrzywdzonych w błąd, przekonując, że są członkami ich najbliższej rodziny i potrzebują pilnie pomocy finansowej. Bezwzględnie okradają z oszczędności całego życia. Tak w skrócie można opisać oszustów wyłudzających pieniądze metodą na tzw. "krewnego", "wnuczka" lub "policjanta". To było motywem przewodnim wczorajszego spotkania przedstawicieli piaseczyńskiej Policji z seniorami w Piasecznie.

Poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez Policję. Tymczasem, jak wynika z analiz stanu bezpieczeństwa i zagrożeń na terenie powiatu, w ostatnim czasie odnotowano dużą aktywność grup przestępczych zajmujących się oszustwami na tzw. wnuczka. Najbardziej narażone są osoby starsze, zamieszkujące samotnie. Sprawcy wykorzystują ich chęć pomocy i okradają.

Oszuści najczęściej kontaktują się z ofiarami telefonicznie, podając się za wnuka, czy kuzyna niemal błagając o finansową pomoc. Umawiają się na spotkanie najczęściej pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę, pod domem ofiary lub proszą o dokonanie przelewu na wskazane konto. Powodów jakie podają żądając nagłej wielotysięcznej „pomocy” jest wiele. Mają jednak jeden cel – wzbogacić się kosztem ludzkiej krzywdy.

Zdarzenia, o których mowa, należą do przestępstw bardzo uciążliwych społecznie. Mając na uwadze potrzebę poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym obszarze oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, piaseczyńscy policjanci realizują działania profilaktyczne ukierunkowane na zmniejszenie ilości tych przestępstw.

Wczoraj odbyło się w Domu Kultury w Piasecznie spotkanie z seniorami, gdzie motywem przewodnim było bezpieczeństwo osób starszych, aby nie stali się ofiarami oszustów działających metodą na tzw. „wnuczka”. Starsze i samotne osoby dowiedziały się czym charakteryzują się przestępstwa metodą „na wnuczka” oraz w jaki sposób uchronić się przed oszustami podszywającymi się pod najbliższych członków rodziny.

Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność. W przypadku nagłej pożyczki, zawsze należy:

1. Poprosić o osobisty kontakt osoby podającej się za naszego krewnego,
2. Nieuleganiu presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
3. Skontaktowaniu się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.

Te proste czynności powinny nas uchronić przed oszustami działającymi taką metodą.

W ostatnim czasie odnotowano wiele oszustw metodą na tzw. „policjanta”, aby w maksymalnym stopniu temu zapobiegać Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

Przestrzegamy mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia. Policjanci radzą, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom. Jeżeli coś nas zaniepokoi należy zatelefonować pod specjalny numer Policji.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy żadnej obcej osobie! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach! Nie pozwól się oszukać !.

Uczestniczący w spotkaniu oficer prasowy st. asp. Maciej Blachliński omówił też zagadnienia związane z oszustwami internetowymi. Zakupy w sieci są coraz bardziej popularne, nie wychodząc z domu można zamówić dowolny towar. Jednak, w wirtualnym świecie też możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja.

St. asp. Maciej Blachliński radził, jak można się bronić przed internetowymi oszustami, pierwsza podstawowa zasada to:

• korzystajmy z usługi umożliwiającej nam sprawdzenie zawartości paczki w obecności dostarczyciela. / w przypadku niezgodności zawartości przesyłki z listem przewozowym możemy wycofać się z transakcji/
• zawierajmy transakcje za pośrednictwem znanych portali internetowych. Nie dokonujmy zakupów poza aukcją. / znane portale, do sumy określonej w regulaminie ubezpieczają zawierane za ich pośrednictwem transakcje /
• przed przystąpieniem do licytacji zapoznajmy się z regulaminem aukcji
• zwracajmy uwagę na cenę towaru / zbyt niska może świadczyć o próbie oszustwa/
• czytajmy opinie o osobie, z którą chcemy zawrzeć transakcję / większa ilość pozytywnych wypowiedzi poprawia jego wiarygodność/
• sprawdźmy jakich transakcji dokonywał wcześniej sprzedający / niektórzy oszuści zakładają fikcyjne konta i za ich pomocą przeprowadzają między sobą fikcyjne transakcje i wystawiają sobie pozytywne opinie/
• zachowajmy ostrożność w stosunku do osób, które wcześniej sprzedawały tanie towary, a teraz wystawiają drogie rzeczy
• poprośmy sprzedającego o podanie danych personalnych i numer telefonu stacjonarnego. Przez operatora sprawdźmy je, a następnie nawiążmy ze sprzedającym kontakt telefoniczny
• płaćmy za zakupiony towar po otrzymaniu przesyłki
• w przypadku jakichkolwiek podejrzeń i wątpliwości nie dokonujmy zakupów
• przy zakupie telefonu komórkowego zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"
• nie kupujmy w sieci korzystając z komputera w kafejkach internetowych. Używajmy komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą, w przypadku oszustwa, pozwoli to policji szybko ująć sprawcę.
• jeżeli mimo zachowania ostrożności, dostaniemy jednak zamiast towaru puste pudełko, natychmiast należy powiadomić policję. Wtedy zachowana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
• pamiętajmy aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

Zanim dokonamy zakupów w „sieci” pamiętajmy o powyższych zasadach.

hkk
 

Powrót na górę strony