Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów !

Data publikacji 21.05.2009

Naciągacze wykorzystują łatwowierność, brak rozwagi i zwykłą niewiedzę. Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za przedstawicieli godnych zaufania instytucji. Oferują wymianę drzwi, okna, elementów instalacji gazowej lub unijną pomoc, bądź też udają pracowników ZUS. Zareaguj i Powiadom Policję widząc podejrzane osoby. Ostrzeżenie przekazane starszemu wiekiem sąsiadowi także jest formą naszej Reakcji. Ofiarą takiego oszustwa padła wczoraj mieszkanka Lesznowoli.

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomy obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność, najczęściej osób starszych, choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych. Akwizytorzy działający dla nieuczciwych firm są często bardzo przekonujący i starają się być wiarygodni. „Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów z prośbą o pomoc finansową na zakup leków, opłacenie lekarzy czy tez okazjonalny zakup mogą zakończyć się naszą finansową porażką. I oby tylko.

I dopiero już oszukani czy obrabowani, zdajemy sobie sprawę, że było wiele sygnałów mogących wzbudzić nasze podejrzenia. Sprzedawca nie okazał się żadnym dokumentem, sąsiad przecież nie ma dzieci za granicą, a one właśnie wprosiły się do nas na herbatę, pracownicy ZUS nie chodzą po domach w sprawach rent i emerytur i po takich wizytach giną pieniądze.  

Wczoraj w ten sposób została okradziona mieszkanka Lesznowoli. Do domu starszej kobiety zapukała oszustka podająca się za pracownicę ZUS. Kobieta w dobrej wierze wpuściła do domu rzekomą przedstawicielkę ZUS. Tym bardziej, że sprawa dotyczyła jej emerytury. Po krótkiej rozmowie oszustka poprosiła kobietę o szklankę wody. Gdy ta wyszła do kuchni po wodę,  oszustka ukradła jej całą emeryturę.  Zanim poszkodowana zorientowała się co się stało,  rzekoma pracownica ZUS zniknęła.

Takich sygnałów może być jeszcze wiele, ważne abyśmy je w porę zauważyli i powiadomili policję. Warto być czujnym.
Dzięki odpowiedniej reakcji i powiadomieniu Policji złodziejski proceder może zakończyć się niepomyślnie dla przestępców. Uczulamy tu także sąsiadów starszych mieszkańców naszego powiatu. To właśnie ich ufność, starszy wiek i związaną z tym gorszą sprawność psychofizyczną najczęściej wykorzystują złodzieje.

„Naciągacze” działają na terenie całego kraju, pukają do drzwi wielu mieszkań. Mogą reprezentować nawet legalnie działające firmy. Jednak ich oferta ma niewiele wspólnego z „okazją”, za jaką jest podawana. Zdarza się, że powołują się na nieistniejące przepisy unijne. W wielu przypadkach o „super promocji” informuje zwykła kartka naklejona przy wejściu do budynku.

Forma tekstu ma sprawiać wrażenie, że o wymianie np. okien lub drzwi informuje mieszkańców administracja lub zarządca nieruchomości. W rzeczywistości jest reklamą prywatnego przedsiębiorstwa. Innym elementem wprowadzającym w błąd, zwłaszcza w przypadku instalacji i pieców gazowych jest przekonywanie potencjalnych klientów, że wymiana podyktowana jest obowiązującymi przepisami unijnymi. Tymczasem przepisy UE takiego obowiązku nie nakładają. Niezdecydowanych może także przekonać do zakupu podanie się przez akwizytora za pracownika godnej zaufania instytucji.

Na czym polega działanie na szkodę klienta? W rozmowie może zostać zaniżony koszt proponowanych robót i wysokość umowy kredytowej. Zdarza się, że klient otrzymuje do podpisania umowę kredytową „in blanco”, a nawet, po zdobyciu danych, fałszowany jest jego podpis. Dodatkowo na oferowane produkty może być narzucana bardzo wysoka marża i inne dodatkowe, nieprzewidziane przez konsumenta, koszty. Wyrobienie u klienta mylnego wyobrażenia o faktycznych kosztach to zadanie akwizytora nieuczciwej firmy.

Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań. Uważajmy na tzw. „siostrzenice”, „wnuczki”, „kuzynów”, „zakupy po okazyjnej cenie” czy „ rzekomych pracowników ZUS lub administracji”.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).

Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli środków masowego przekazu o dalszą pomoc w rozpowszechnianiu informacji o oszustach i metodzie, jaką się posługują. Dotarcie do jak największej liczby osób narażonych na działania przestępców, pozwala Policji na skuteczną reakcję.

Powrót na górę strony