Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 07.02.2012

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

 

Z badań przeprowadzonych wśród dzieci w wieku 9-16 lat w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w Internecie, a prawie połowa nigdy nie dała wskazówki dziecku co zrobić, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi online. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek korzystali z Internetu wspólnie z rodzicami.

Dlatego też hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie” - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, iż Internet powinien być elementem łączącym pokolenia, że można razem z najmłodszymi poznawać korzyści z surfowania. Obchodom DBI towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna. Opracowany na jej potrzeby spot promocyjny opiera się na motywie wspólnego poznawania wirtualnego świata przez młodsze i starsze pokolenia.  

Jak co roku główną ideą polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest realizowanie przedsięwzięć  na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki lokalne w całym kraju. Co roku organizatorzy rejestrują ponad tysiąc takich imprez. Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie. Trzy najlepsze przedsięwzięcia szkolne otrzymają tablice multimedialne z projektorami ufundowane przez Fundację Orange. Poza tym na szkoły czekają dziesiątki innych nagród ufundowanych przez partnerów DBI 2012, w tym tak ciekawe jak przedstawienie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie przygotowane przez grupę teatralną Zygzaki.

Centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 w Polsce jest konferencja dla mediów oraz profesjonalistów zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa młodych internautów, która odbędzie się 7 lutego o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ulicy Dobrej 56/66.

Podczas konferencji pokazane zostanie, jak świat i Polska świętuje DBI, omówione zostaną najnowsze inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online, jak kampania „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu” realizowana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Microsoft, Fundację Orange oraz FDN, projekt edukacyjny dla przedszkolaków Necio.pl prowadzony przez FDN we współpracy z Fundacją Orange czy projekt edukacyjny „Przygody Plika i Foldera w Sieci” zrealizowany przez NASK we współpracy z MSWiA. Na podstawie badań EU Kids Online II omówione zostaną również mity o aktywności dzieci w Internecie.

Równolegle w Rozrywkowym Centrum Miasta Hulakula (również ul. Dobra 56/66), przy udziale ponad  300 dzieci, swoje piąte urodziny będzie obchodził Helpline.org.pl - projekt Fundacji Dzieci Niczyje oraz Fundacji Orange, którego celem jest pomoc młodym internautom w sytuacjach zagrożenia w sieci.

hkk/mat. ze stron: www.dbi.pl, www.dzieckowsieci.pl.

Powrót na górę strony