Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna zabawa na lodzie

Data publikacji 08.12.2010

Zima, to czas zabaw na lodzie i śniegu. Niestety nie każde miejsce jest bezpieczne. Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wodny, to lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości i występowania przerębli. Policjanci radzą co robić, aby uniknąć czyhającego na lodzie zagrożenia.

Niskie temperatury sprawiają, że pokrywa lodowa staje się coraz grubsza. Kiedy temperatura wzrośnie szybko zacznie się zmniejszać, a dzieci spragnione zabawy wybiegną na świeże powietrze, także na lód pokrywający zbiorniki wodne.

Piaseczyńscy policjanci przypominają, że najbezpieczniejsza zabawa będzie na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych. Jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, przed rozpoczęciem zabawy na lodzie, osoby dorosłe powinny sprawdzić pokrywę lodu na zbiornikach - lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości, temperatura powietrza powinna być ujemna. Najbezpieczniej będzie, gdy dzieci będą się bawić na lodzie pod opieką dorosłych.

Należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Jeszcze jedna ważna uwaga, która dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, będąc na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach, gdy zdarzy się, że wpadniemy do wody łatwiej będzie wydostać się na powierzchnię.

Pamiętajmy o szczególnie niebezpiecznych miejscach, gdzie lód jest najcieńszy, przy brzegach, ujściach rzek i kanałów przy mostach, ujęciach wody i w pobliżu elektrociepłowni. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.

UWAGA jeśli lód załamał się, nie biegnij w kierunku osoby tonącej, wezwij pomoc. Jeśli niesienie pomocy wiąże się z niebezpieczeństwem natychmiast poinformuj osobę dorosłą, spokojnie opisz co i gdzie się stało. Zadzwoń na numer alarmowy 112.

hkk

Powrót na górę strony