Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści „na krewniaka” wciąż działają

Data publikacji 26.11.2010

Policja wielokrotnie informowała na swoich stronach internetowych i poprzez prasę lokalną o oszustach, którzy podając się za krewnych, znajomych i kuzynów wyłudzają pieniądze od starszych, zazwyczaj samotnie mieszkających osób. W ostatnim czasie policjanci z garnizonu stołecznego odnotowali cztery próby dokonania oszustwa, na szczęście starsze panie z warszawskich Włoch i Targówka nie dały się oszukać. Piaseczyńscy policjanci ostrzegają i radzą jak nie stać się ofiarą oszustów.

Funkcjonariusze policji ostrzegają przed oszustami podającymi się za członków rodziny. Ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. W ostatnich dniach fałszywi krewni ponownie się uaktywnili. Przypadki usiłowania wyłudzeń pieniędzy od starszych i samotnych osób odnotowano we Włochach i na Targówku. W trzech przypadkach dzwoniący podawali się za kuzynów, w jednym dzwoniąca udawała siostrzenicę. Próbowali wyłudzić od 13.000 do 20.000 złotych. Na szczęście, osoby do których dzwoniono, szybko zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami i powiadamiały policję. Osoby te pamiętając o policyjnych ostrzeżeniach i apelach nie dały się oszukać.

Metoda działania oszustów polega na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy przestępca przedstawia się jako członek rodziny, wnuczek, wnuczka lub dalszy krewny. Na początku rozmowy przepraszają, że długo się nie kontaktowali. Prowadzą rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z rodziną, a także w zmyśloną przez nich historię o kłopotach finansowych.

Następnie informują, że znaleźli się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują „pożyczyć” pieniędzy. Jako powód mogą podawać potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania lub okazyjny zakup samochodu itp. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, gdy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie.

Charakterystycznym elementem działania oszustów jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumacząc, że po gotówkę przyjedzie ich znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Ofiara orientuje się, ze została oszukana dopiero, w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi . Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych.

„Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje Policja:

- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę, zawsze sprawdźmy dzwoniąc do prawdziwego krewnego, czy faktycznie potrzebuje on pomocy finansowej,
- jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko członkom rodziny , najlepiej w obecności innego członka rodziny lub bliskich znajomych. Nie dawajmy pieniędzy żadnym obcym osobom,
- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń , że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych),
- pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań. Uważajmy na tzw. „siostrzenice”, „wnuczki”, „kuzynów”, „zakupy po okazyjnej cenie” czy „ rzekomych pracowników administracji”.

Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli środków masowego przekazu o dalszą pomoc w rozpowszechnianiu informacji o oszustach i metodzie, jaką się posługują. Dotarcie do jak największej liczby osób narażonych na działania przestępców, pozwala Policji na skuteczną reakcję.

hkk
 

Powrót na górę strony