Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi kierujący na drogach powiatu

Data publikacji 09.08.2010

Piaseczyńscy policjanci cały rok prowadzą działania mające na celu ujawnienie i eliminowanie z ruchu po użyciu alkoholu i nietrzeźwych kierujących. Od stycznia do lipca 2010 roku ogółem policjanci na terenie powiatu piaseczyńskiego ujawnili 40 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 87 §1 i 2 Kodeksu wykroczeń) oraz 377 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości ( art. 178 § 1 i 2 Kodeksu karnego). Tylko w ostatni weekend policjanci zatrzymali aż 10 nietrzeźwych kierujących.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości.

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Sąd obligatoryjnie orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

W znacznie gorszej sytuacji w świetle przepisów prawa znajdzie się kierowca prowadzący pojazd w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, ponadto sąd obowiązkowo zatrzyma prawo jazdy na okres od 1 roku do lat 10 (przy czym jeżeli uprawnienie do kierowania pojazdem zostanie zatrzymane na okres dłuższy niż 1 rok osoba taka musi zdawać ponowny egzamin na prawo jazdy).

Pamiętajmy !

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowana z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czasami wypicie lampki szampana, białego lub czerwonego wina, jednego małego jasnego piwa, drinka lub kieliszka wódki może spowodować nieszczęście na drodze i wejście w konflikt z prawem.

Picie alkoholu uniemożliwi Ci bezpieczną jazdę samochodem. To znaczy:
• Zmniejszy szybkość Twoich reakcji.
• Ogranicza Twoje pole widzenia.
• Powoduje błędną ocenę odległości i szybkości.
• Powoduje pogorszenie wzroku.
• Pogarsza Twoją koordynację ruchów.
• Alkohol powoduje obniżenie koncentracji.

Średnio – każdego roku, policjanci ujawniają i eliminują z ruchu kilkuset pijanych kierujących. Z jednej strony świadczy to o dużej skuteczności działań, z drugiej zaś to dowód na istnienie społecznego przyzwolenia dla tych, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu. Dzieje się tak pomimo surowych kar.

Należy podkreślić, że wypicie nawet jednej lampki szampana, drinka lub kieliszka wódki może doprowadzić do tragedii oraz wejścia w konflikt z prawem. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Należy też pamiętać, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednie atesty gwarantujące dokładność wskazań.

hkk na podst.mat. KGP
 

Powrót na górę strony