Zaczowaj czujność! Oszuści nie próżnują ! - Aktualności - KPP w Piasecznie

Aktualności

Zaczowaj czujność! Oszuści nie próżnują !

Data publikacji 06.08.2021

Czas pandemii przyczynił się do tego, że coraz więcej rzeczy na co dzień załatwiamy przez internet - zaczynając od opłaty rachunków, a kończąc na zakupach. To otwiera kolejne drzwi oszustom, którzy cały czas są aktywni i wyszukują kolejnych metod na wzbogacenie się.

W samym powiecie piaseczyńskim od początku roku odnotowano blisko 150 oszustw internetowych, a zapewne ta liczba jest większa ponieważ nie wszystkie takie zdarzenia są przez mieszkańców zgłaszane. Pokazuje to jak wielkim problemem stała się działalność oszustów w internecie. Chcą być zawsze krok przed nami i wyszukują najprzeróżniejszych metod na ograbienie nas niejednokrotnie z oszczędności całego życia.

W ostatnim czasie najpopularniejszą z metod oszustwa jest tzw. phishing. Sposób jest znany od kilku lat, jednak cały czas zdarzają się osoby, które dają się oszukać. Oszuści podszywają się pod dostawców prądu lub gazu i wysyłają sms-y o konieczności dopłaty. Zazwyczaj kwota jaką należy wpłacić jest niska a wiadomość zawiera link do płatności, który ma ułatwić całą procedurę. Klikając w niego, znajdujemy się na stronie internetowej łudząco przypominającej operatora usług bądź stronę banku, kolejnym krokiem jest wprowadzenie danych wrażliwych, które oszust przechwytuje i dzięki nim może się zalogować na nasze bankowe konto. W tak prosty i szybki sposób oszuści bogacą się naszym kosztem.

 

Pamiętajmy zatem ostrożność, czujność i metoda ograniczonego zaufania pozwolą nam uniknąć problemów i nie stać się kolejną ofiarą oszusta!

 

asp. Magdalena Gąsowska