Aktualności

Kolejne próby oszustwa ,,na policjanta'' w Piasecznie

Data publikacji 24.11.2020

Szanowni mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego! Przestępcy działający metodą "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Tylko w ciągu jednego dnia komenda w Piasecznie otrzymała ponad 10 takich zgłoszeń! Pamiętajmy oszuści są bezwzględni i często zmieniają swoje metody. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Pamiętaj! Nigdy nie przekazuj obcej osobie pieniędzy i nie ulegaj emocjom!

Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Od kliku dni do seniorów z Piaseczna dzwoni rzekomy ,,policjant z komendy na Wilczej'' z informacją o tym, że rozpracowuje on grupę przestępczą i potrzebuję naszej pomocy.

Drodzy mieszkańcy! Za każdym razem taka rozmowa to nic innego, jak próba wyłudzenia informacji o stanie finansowym, a w efekcie do pozbawienia seniorów oszczędności. Tylko jednego dnia takich zgłoszeń komenda w Piasecznie otrzymała ponad 10.

Pamiętajmy! oszuści najczęściej dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, czy też funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.

Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Oszuści często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacić pieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie daj się oszukać ,,na policjanta''! Ostrzeż inne osoby!

 

st. sierż. Rafał Markiewicz

Powrót na górę strony