Aktualności

Patryk po 7 latach spędzonych za kratami, pomaga dziś innym obrać właściwą drogę

Data publikacji 26.04.2017

„Poznaj i zrozum ryzyko”- służba więzienna i policjanci z Piaseczna o odpowiedzialności, ochronie i zachowaniu uczestników ruchu drogowego. To tematy jakie poruszone zostały na spotkaniu w Liceum Ogólnokształcącym im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie, przy udziale ponad 200 uczniów. Gościem specjalnym był biegły sądowy Pan Wojciech Pasieczny oraz Patryk, który opisał swoje 7 lat pobytu w zakładzie karnym do którego trafił mając zaledwie 20 lat. Po latach spędzonych za kratami, dziś chce przekonać młodzież, że obrana wówczas przez niego droga prowadziła do donikąd.

 „Poznaj i zrozum ryzyko” to kampania społeczna skierowana do przyszłych i początkujących kierowców, ale również piratów drogowych, którzy zbieranie punktów karnych traktują jako hobby.  Policjanci z Piaseczna wspólnie ze Służbą Więzienną na terenie naszego powiatu już po raz drugi w tym roku zorganizowali takie spotkanie w nowej formule.  Zajęcia przeprowadzono w Liceum Ogólnokształcącym im. I Dywizji KOściuszkowskiej w Piasecznie. Omówiono m.in.: przyczyny wypadków drogowych, najczęściej lekceważone przepisy ruchu drogowego, konsekwencje ich łamania oraz sytuacja społeczno-prawną sprawców wypadków, z uwzględnieniem tych, którzy spowodowali wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

Materiał filmowy przygotowany przez Pana Wojciecha Pasiecznego, biegłego w zakresie wypadków drogowych, emerytowanego policjanta- wychowawcy rzeszy funkcjonariuszy warszawskiej „drogówki” zawierał świadectwo mężczyzny skazanego za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, a także przedstawiały autentyczne zdarzenia z polskich dróg, gdzie sprawcami lub ofiarami byli bardzo młodzi ludzie. Podkreślił, że konsekwencje takich wypadków wpływają zarówno na najbliższe, ale i dalsze osoby, nie biorące bezpośredniego udziału w zdarzeniu.  Pan Pasieczny zwrócił uwagę na odpowiedzialność nie tylko karną, ale i społeczną takich zdarzeń.

Kolejnymi gośćmi specjalnymi był Patryk, który za kradzieże i rozboje, a także za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu przebywa  już niemal siedem lat w jednym z zakładów karnych oraz porucznik Anna Penkin- Szafrańska reprezentująca służbę więzienną. Pani porucznik na co dzień jest psychologiem i terapeutą służbę pełni w Areszcie Śledczym na Służewcu, a jej specjalizacją jest praca z osobami uzależnionymi zarówno od alkoholu, jak i od środków odurzających. Dzieliła się z słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem z codziennej pracy z młodymi osobami, które trafiły do zakładu karnego.

Natomiast 27- letni Patryk, który od trzech lat przebywa w zakładzie karnym podzielił się z młodzieżą swoją historią. W przeszłości kilka razy wszedł w konflikt z prawem, nie ukrywał że za kraty trafił, bo dokonywał kradzieży i rozboi, a gdy wsiadł za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu – decyzją sądu trafił do więzienia. Patryk swoim emocjonalnym wystąpieniem dał świadectwo, że droga którą wówczas obrał była zła i gdyby mógł cofnąć czas nigdy by jej nie wybrał.

Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie na czele z Panem Komendantem inspektorem Robertem Kokoszką, który nie tylko przedstawił założenia prowadzonych przez policjantów zadań profilaktycznych, ale również zwrócił uwagę, że realizacja w nowej formule programu „Poznaj i zrozum ryzyko” nie byłaby możliwa bez współpracy z samorządem.

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięło ponad 200 uczniów.

js