Aktualności

"Dojrzały Pieszy" tematem spotkania na Uniwersytecie III Wieku w Piasecznie

Data publikacji 15.02.2017

Policjanci z Piaseczna prowadzą działania profilaktyczno – edukacyjne pod nazwą „DOJRZAŁY PIESZY”. Akcja skierowana jest do osób, które przekroczyły 60-ty rok życia. Jej celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem „seniorów”. Wczorajsza debata zorganizowana w Domu Kultury w Piasecznie w ramach Uniwersytetu III Wieku zgromadziło ponad 60 słuchaczy. Spotkanie to doskonale wpisuje się w zaplanowany cykl debat pod nazwą "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ".

Zimą policjanci odnotowują niestety zwiększone zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zwłaszcza dla osób starszych. W tym czasie występuje znaczne pogorszenie widoczności spowodowane wcześniej zapadającym zmrokiem, częstymi opadami śniegu. Osoby dojrzałe, z uwagi na swój wiek, nabytą wiedzę i doświadczenie życiowe są świadomymi, rozważnymi, przewidującymi a przede wszystkim odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego. Jednak z analizy zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie garnizonu stołecznego wynika, że wśród ofiar wypadków drogowych, najwięcej ginie osób powyżej 60-go roku życia.

W 2015 roku osoby z tej grupy wiekowej uczestniczyły w 20% zdarzeń drogowych, natomiast stanowiły aż 38% ofiar śmiertelnych. Od stycznia do końca listopada 2016 roku liczba wypadków z udziałem „seniorów” wyniosła 19%, a śmiertelność ukształtowała się na poziomie 37%. Podczas wczorajszego spotkania, które odbyło się w Domu Kultury w Piasecznie, naczelnik wydziału ruchu drogowego kom. Jacek Anczarski oraz oficer prasowy, swoje wystąpienia skierowali do 60 słuchaczy - seniorów w ramach piaseczyńskiego Uniwersytetu III Wieku.

Celem akcji, która prowadzona jest na terenie całego garnizonu stołecznego jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem osób, które przekroczyły 60-ty rok życia, jak i tych zbliżających się do tego wieku. Podczas organizowanych spotkań funkcjonariusze przypominają o prawidłowych zachowaniach oraz o niebezpieczeństwach występujących w ruchu drogowym. Spotkanie doskonale wpisuje się w zaplanowany na 2017 rok cykl spotkań pod nazwą "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ".

 

rr/js