Aktualności

Nowa formuła programu "Poznaj i zrozum ryzyko" zgromadziła ponad 300 słuchaczy

Data publikacji 20.01.2017

„Poznaj i zrozum ryzyko”- służba więzienna i policjanci z Piaseczna o odpowiedzialności, ochronie i zachowaniu uczestników ruchu drogowego. To tematy jakie poruszone zostały na spotkaniu w Zespole Szkół Publicznych nr 2 im. Emilii Plater w Piasecznie, przy udziale ponad 300 uczniów. Gościem specjalnym był biegły sądowy Pan Wojciech Pasieczny oraz Rafał, który szczegółowo opisywał sytuację młodych osób obecnie przebywających w zakładach karnych.

Nowa formuła programu  „Poznaj i zrozum ryzyko” to kampania społeczna skierowana do przyszłych i początkujących kierowców, ale również piratów drogowych, którzy zbieranie punktów karnych traktują jako hobby.  Policjanci z Piaseczna wspólnie ze Służbą Więzienną na terenie naszego powiatu po raz pierwszy w tym roku zorganizowali takie spotkanie, ale już w nowej formule. Omówiono m.in.: przyczyny wypadków drogowych, najczęściej lekceważone przepisy ruchu drogowego, konsekwencje ich łamania oraz sytuacja społeczno-prawną sprawców wypadków, z uwzględnieniem tych, którzy spowodowali wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

Materiał filmowy przygotowany przez Pana Wojciecha Pasiecznego, biegłego w zakresie wypadków drogowych, emerytowanego policjanta- wychowawcy rzeszy funkcjonariuszy warszawskiej „drogówki” zawierał świadectwo mężczyzny skazanego za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, a także przedstawiały autentyczne zdarzenia z polskich dróg, gdzie sprawcami lub ofiarami byli bardzo młodzi ludzie. Podkreślił, że konsekwencje takich wypadków wpływają zarówno na najbliższe, ale i dalsze osoby, nie biorące bezpośredniego udziału w zdarzeniu.  Pan Pasieczny zwrócił uwagę na odpowiedzialność nie tylko karną, ale i społeczną takich zdarzeń.

Kolejnymi gośćmi specjalnymi był Rafał, który za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu przebywa  w jednym z zakładów karnych oraz porucznik Anna Penkin- Szafrańska reprezentująca służbę więzienną. Pani porucznik na co dzień jest psychologiem i terapeutą służbę pełni w Areszcie Śledczym na Służewcu, a jej specjalizacją jest praca z osobami uzależnionymi zarówno od alkoholu, jak i od środków odurzających. Dzieliła się z słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem z codziennej pracy z młodymi osobami, które trafiły do zakładu karnego.

Natomiast 25- letni Rafał, który od trzech lat przebywa w zakładzie karnym podzielił się z młodzieżą swoją historią. W przeszłości kilka razy wszedł w konflikt z prawem, a gdy wsiadł za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu – decyzją sądu trafił do więzienia. Rafał swoim emocjonalnym wystąpieniem dał świadectwo, że droga którą wówczas obrał była zła i gdyby mógł cofnąć czas nigdy by jej nie obrał.

Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie na czele z Panem Komendantem inspektorem Robertem Kokoszką, który nie tylko przedstawił założenia prowadzonych przez policjantów zadań profilaktycznych, ale również zwrócił uwagę, że realizacja w nowej formule programu „Poznaj i zrozum ryzyko” nie byłaby możliwa bez współpracy z samorządem.

Podsumowując dzisiejsze spotkanie Katarzyna Paprocka reprezentująca Starostwo Powiatowe powiedziała, że takie spotkania są potrzebne i będą kontynuowane na terenie wszystkich szkół w powiecie piaseczyńskim.

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięło ponad 300 uczniów.  

js

  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"
  • "Poznaj i zrozum ryzyko"