"Bezpieczni po zmroku" - Aktualności - KPP w Piasecznie

Aktualności

"Bezpieczni po zmroku"

Data publikacji 25.11.2016

Wielu pieszych i rowerzystów zapomina o swoim bezpieczeństwie. Brak odpowiedniego oznakowania w postaci kamizelek odblaskowych, czy opasek sprawia, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze są niewidoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Policjanci piaseczyńskiej drogówki w ramach prowadzonych działań „Bezpieczni po zmroku” rozdali już takim osobom ponad 50 opasek odblaskowych. 104 osoby ukarano mandatami karnymi!

W okresie jesienno- zimowym warunki atmosferyczne nie sprzyjają zarówno kierowcom jaki pieszym. Szczególnie wcześnie zapadający zmierzch i śliska nawierzchnia w połączeniu z nadmierną prędkością, brakiem należytej ostrożności, a często też alkohol to przyczyny tragedii na drodze. W tym też okresie szczególnie powinniśmy się skupić na pieszych, których ciemny ubiór powoduje, że są prawie niewidoczni. Przestrzegając tych kilku zasad bezpiecznie dojedziemy i dojdziemy do celu.

Od początku listopada funkcjonariusze drogówki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie prowadzą działania „Bezpieczni po zmroku” ich celem jest uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest ich bezpieczeństwo. Policjanci kontrolują pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe. Sprawdzają stan trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi jak również rowerzystów i pieszych poruszających się poboczem dróg poza obszarem zabudowanym.

Tylko od początku listopada funkcjonariusze rozdali ponad 50 opasek odblaskowych pieszym, którzy winni byli bardziej zadbać o własne bezpieczeństwo. Niestety aż 104 osoby zostały ukarane mandatami karnymi za brak wymaganych kamizelek czy elementów odblaskowych, gdy poruszały się poza obszarem zabudowanym. Łącznie w tym czasie policjanci odnotowali aż 139 wykroczeń.

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz ograniczeniu prędkości. Każdy kierowca oraz pasażer powinien podróżować w zapiętych pasach bezpieczeństwa. O swoim bezpieczeństwie powinni też pamiętać piesi i rowerzyści – element odblaskowy na ubraniu sprawia, że osoba staje się widoczna już z odległości 120 metrów, a to daje kierowcy możliwość wykonania bezpiecznego manewru wyminięcia czy ominięcia pieszego lub rowerzysty.

js